Sociální svoboda a cit

Sociální svoboda

Sociální svoboda. Tohle je spíš překlad z angličtiny. V českém jazyce mi pro to nejvíc sedí popis: Svoboda projevit sám sebe. Svoboda slova a svoboda činu. Je to pocit v nás, že nás nic neomezuje, že nebudeme souzeni hlavně sami sebou, že cokoli udělám nebo řeknu je v pořádku a mám na to plné právo (a zodpovědnost). Je to vyjádření toho, co v tu danou chvíli cítím. Na druhé straně svobody je strach. Strach, který nás paralyzuje a odvádí od toho, co chceme. Může to být strach z toho, co si o mě druzí pomyslí nebo strach, že se ztrapním nebo strach, že mě odmítne a mnoho dalších. Všechny tyto strachy nám brání projevit sebe a dělat to, co chceme. Oslovit ženy, co se nám líbí, říct kamarádkám, že nechceme být jen kamarády, pozvat spolužačky a kolegyně na rande, zhluboka a ze srdce se zasmát nebo říct někomu, co si doopravdy myslím, přestat žít ten fantasy příběh v naší hlavě a začít žít v přítomnosti a realitě.
V téhle části se můžeme posouvat tak, že pomalu budeme překonávat své strachy. A tak se více posouvat k naší osobní autenticitě.

Druhá strana mince
Po tomhle všem mnoho lidí touží a je to důležitá část, ale dnes chci toto téma doplnit do celku. Doplnit do celku, protože sociální svoboda je jen část a to polovina toho celku. To, že bez problémů umíte zakřičet na ulici nebo tam udělat několik kliků nebo oslovit jakoukoli ženu nebo slečnu ať už jde sama nebo s rodiči nebo ve skupině atd… vám nezaručí úspěch. Je to rozhodně neuvěřitelně úžasný a osvobozující pocit, ale… Znám mnoho lidí, kteří tohle všechno umí, ale bohužel se zasekli na tomhle bodě. Často je potkávám na ulici, jak si dávají ještě větší výzvy jak vystoupit z komfortní zóny, že z toho jde mráz po zádech. I přes to nemají velké úspěchy se ženami. Tolik zapomněli na běžné strachy, že je neumí cítit ani u druhých lidí.

Sociální cit

Zapomněli cítit. Cítit druhé lidi, okolnosti a sebe zároveň.
Sociální svoboda nám rozšíří možnosti a sociální cit nám napoví, která z těch možností je v tu danou chvíli ta nejlepší. Sociální cit nám poví, jak se ten druhý cítí a ukáže nám, co máme udělat, aby se ten druhý s námi cítil dobře nebo nás dovedl k tomu, co chceme.
Čím víc rozvinutý máme sociální cit, tím více a lépe dokážeme odhadnout chování a reakce druhých lidí. Lidé, kteří mají velmi dobře rozvinutý sociální cit, umí také dobře manipulovat s lidmi. Teď bych rád dal důležité upozornění. Chování a cítění často není logické. Proto se sociální cit nedá pochopit, ale může se jen procítit. Proto také akce „A“ vyvolá pokaždé jinou reakci. Má na to vliv osobnost člověka, která už tak je komplikovaná a k tomu se přidávají ještě okolnosti, které daná osobnost prožívá.
Jak trénovat cit a tak lépe odhadnout chování druhých a zároveň zlepšit dovednost, aby se s námi druzí lidé cítili příjemněji?
Nejdůležitější část, je přestat tolik přemýšlet a používat mysl. Vylézt z hlavy. Přestat vymýšlet v hlavě různé scénáře, co se stane až…, ale zaměřit se na to, co se právě děje v danou chvíli a cítit. Pomáhá na to meditace a přestat se zaměřovat na nás při rozhovoru. Místo toho dát pozornost druhému člověku, co dělá, jak se asi může cítit ona, co může prožívat v tu chvíli. Tady je důležité dát si pozor na rozdíl mezi tím, jak se ten druhý cítí a jak si myslíme, že se ten druhý cítí. V tomhle máme mnoho špatných vzorců a díky tomu špatně vyhodnotíme, co je vhodné v tu chvíli udělat. Proto je dobré se někdy zeptat našich dobrých kamarádů. Na příklad, když si z druhého člověka uděláme srandu a pak přemýšlíme, jestli to nebylo moc. Nejlepší varianta je se zeptat, jak to ten druhý vzal. Já jsem takhle zjistil, že mnoho situací jsem bral příliš vážně a při tom ten druhý byl úplně v pohodě a ani si danou situaci nepamatoval. Bylo to jen v mé hlavě.
Druhý krok jsou zkušenosti. Čím více budeme komunikovat s lidmi, přicházet s nimi do různých druhů interakci a zároveň trénovat naší pozornost, tím více budeme mít z čeho čerpat. Tím se budeme umět lépe přizpůsobit dané interakci, více si ji užít a navázat hlubší a radostnější vztahy.

Pochop sebe, pochop jí – seminář

Seznam se s ní na ulici (základní kurz)

Seznam se s ní na ulici (víkendový kurz)

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: